ПРЕСТ

Проектът за екологичен и устойчив туризъм в Пирин и Рила (ПРЕСТ; 1994-1997), финансиран от Британския Ноу Хау Фонд за околна среда, е иницииран от българското Министерство на околната среда  с цел да се подпомогнат българските власти в опазването на качеството на природната среда във и около националните паркове „Пирин“ и „Рила“, чрез пренасяне на Британския практически опит в управлението на защитените територии. В по-широк план това се обвързва с устойчивото планирано развитие на туризма в Пиринския край и поощряването на такива форми на туризъм, които хармонизират с околната среда и бита на местното население.

ПРЕСТ се управлява от Координационен комитет, състоящ се от представители на деветте общини, включени в проекта (Банско, Разлог, Гоце Делчев, Белица, Якоруда, Сандански, Симитли, Кресна и Струмяни), Национален парк „Пирин“, Министерство на околната среда, Министерство на териториалното развитие и строителство, Министерство на земеделието, Комитета по туризъм, Комитета по горите и Софийска областна управа. Проектът има Директор, ситуиран в Манчестър, Мениджър и Сътрудник с офис в Благоевград.

Основна дейност по проекта е трансферът на британски ноу-хау, който се осъществява посредством работата на британски консултанти на място и серия от учебни посещения във Великобритания за отделни обществени групи от Пиринския край. По първата линия са изготвени доклади за: Устойчиво развитие на туризма в Пиринския край; Информационно снабдяване на туризма в Пиринския край; Занаяти; Изграждане на посетителски центрове в Пиринския край (с конкретни препоръки за всяка една община).

През 1994 г. са реализирани две учебни посещения за кметове и представители на общините-участници в проекта с цел изучаване на съществуващи стратегии за туризъм в защитени територии и работата на туристически нестопански организации и регионални комисии. Направено е първото по рода си проучване на запазени автентични занаяти в Пиринския край и е изготвена база данни на производителите.

През 1995 г. е обявен регионален конкурс „Природата в моя роден край“ за изготвяне на детски вестник на природозащитна тематика. В конкурса участват 350 деца от района, ръководени от 25 учители. 12 от тези учители са избрани за учебно посещение в центъра за образование за околна среда „Field Studies Council“ в Лейк Дистрикт – Великобритания. Впоследствие тези учители основават регионалното сдружение „Еко Око“ за образование за околна среда.

Също през 1995 г. е проведена регионална конференция по „ОВОС – Оценка на въздействието върху околната среда“ в Банско, с лектори от Британската фирма „Използване на земните ресурси“. Организиран е и семинар по „Подготовка на проекти и начини за получаване на външно финансиране“.

През октомври 1995 г. е проведено поредното учебно посещение във Великобритания за служители на Националния парк „Пирин“.

По време на Конференцията на министрите на околната среда от Европа в София, е поставено началото на инициативата „Направено в Пирин“ за популяризиране на местните занаяти. На 21 и 22 октомври министрите посещават Благоевград, където в квартал „Вароша“ е организирана изложба-базар на традиционните занаяти, съпроводена с голям фолклорен празник.

През 1996 г. са проведени четири учебни посещения във Великобритания: за новоизбраните кметове на общини (проучване опита на британските регионални туристически организации), за ръководни кадри от системата на защитените територии (запознаване с опита по управление на тези територии), за музейни работници от Пиринския край (стопанисване на музеите във Великобритания) и за представители на горските стопанства от района (рекреационно ползване на горите). В резултат от първото посещение в края на годината е учреден Пирински туристически форум като регионална туристическа организация за Югозападна България.

Също през 1996 г. започва натрупването на най-големия „капитал“ на ПРЕСТ и – впоследствие – ПТФ: инвентаризацията на туристическия потенциал на Пиринския край, съчетана с изграждането на регионална фототека. Работата по туристическата инвентаризация приключва през следващата година. В крайна сметка, ПТФ все още е организацията с най-добра туристическа регионална база данни в България.

Други обучения през същата година: „Управление на малък семеен бизнес“ и „Грижа за клиента“ за хотелиери и ресторантьори от Пиринския край, с лектори от Манчестърския университет. Организиран е и семинар по „Образование за околна среда“ с представители от „Еко Око“ и други учители от района, работещи в тази насока. Цяла година ПРЕСТ публикува безплатно материали, свързани с устойчивото развитие на туризма (по цяла страница на брой) в регионалния седмичник „Имоти“, който се разпространява до всички, свързани с тази сфера.

Най-голямото постижение на ПРЕСТ всъщност е изграждането на стабилна регионална мрежа от партньорства за устойчиво развитие на туризма в Пиринския край, с участието на всички заинтересовани страни: държавна и местна власт, бизнес и структури на гражданското общество. ПРЕСТ поставя началото на ползотворното сътрудничество с медиите, от което през следващите години успешно се ползва и ПТФ.